COVID19 Önlemleri

Yarışmacıların kit çantası-chip dağıtım alanına gelirken yüz maskesi kullanmaları zorunlu olup aksi durumda dağıtım alanına alınmayacaktır.

CHİP Alanına girişte ateş ölçümü ve HES Kodu sorgulaması yapılacak, yarış öncesi ise Ateş ölçümü tekrarlanacaktır.

Kit çantası çip dağıtımı esnasında muhtemel oluşabilecek kalabalığın ve sosyal mesafenin korunması adına linkte bulunan katılımcı taahhütnamesini öncesinde okuyup, doldurması gerekmektedir.

Yine kit çantası çip dağıtımı esnasında muhtemel oluşabilecek kalabalığın ve sosyal mesafenin korunması adına bu işlem göğüs numarasına göre randevu sistemi ile yapılacaktır.

Start Alanı’nda işaretlemelere uyulacak, “start” sosyal mesafeye uygun şekilde verilecektir.

Nötr Start ile sporcuların hak kaybı en aza indirilecektir

Sağlık önlemleriyle ilgili talimatlara sporcular ve katılımcılar uymak zorundadır.

Yüz maskelerinin kullanılması başlangıç alanında, yarışın ilk metrelerinde, yarış sonunda ve ödül töreninde zorunludur.

Ödül Töreni maskeli olarak yapılacak, kutlamalarda ödül veren ile temasta bulunulmayacaktır.

Tören alanına sadece dereceye giren sporcu ve belirli sayıda protokol alınacaktır.

Katılımcıların yarış öncesinde, sırasında ve sonrasında her alanda düzenlenmiş mesafeye saygı gösterilmesi gerekmektedir.

Sporcu dinlenme alanlarında belirlenmiş mesafeye uygun alanlarda maske ile oturulabilecektir.

Su ve sporcu gıdaları tek kullanımlık hijyenik olacaktır.

Bu belgede yazan kural ve öneriler TC Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 önlemleri doğrultusunda alacağı yeni kararlara bağlı olarak güncellenecektir. Sağlık politikalarına ilişkin özel kurallara, izlenecek belirli düzenlemelere ve etkinlikten önce karar verilebilecek değişikliklere ilişkin, web sitesi ve sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde takip ediniz.

Atletizm Federasyonu Açıklaması

“T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından 3 Eylül 2021 günü yayınlanan spor müsabakaları ile ilgili genelge gereğince, Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından uygunluk verilen özel yarışmalar ve yol koşularına katılacak sporcuların kalabalık gruplar halinde alanda bulunma ve start almaları nedeni bazı Covid-19 tedbirleri getirilmiştir. 

Bu kapsamda, söz konusu genelgede bulunan ve aşağıya alınan iki maddenin uygulanmasına titizlikle dikkat edilecektir:

1) Aşı takvimini tamamlamış kişilerin son aşı tarihlerini takip eden 14. günden itibaren 180 gün süre ile, Covid-19 geçirmiş kişilerin ise izolasyon süreçlerinin tamamlanmasından itibaren 180 gün süre ile yarışmalara katılabileceklerdir,

2) Katılımcıların müsabaka saatinden en fazla 48 saat öncesinde PCR testi yaptırması ve test sonucunun “negatif” olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen şartları taşımayan katılımcıların, müsabakalara iştirakine organizasyonu düzenleyen kişi, kurum ve kuruluşlar tarafından izin verilmeyecek, Covid-19 tedbirlerine aykırı fiillerde bulunanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu hükümleri uyarınca yaptırım uygulanacaktır.

Kamuoyunun bilgisine önemle sunulur.”